J. Bugailiškio paroda „Lietuvių liaudies mušamųjų instrumentų kilmės istorijos“ Jašiūnuose

You are currently viewing J. Bugailiškio paroda „Lietuvių liaudies mušamųjų instrumentų kilmės istorijos“ Jašiūnuose

Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras kvieta apžiūrėti išskirtinę Lietuvos menininko, tautodailininko Jono Bugailiškio parodą „Lietuvių liaudies mušamųjų instrumentų kilmės istorijos“.

JONAS BUGAILIŠKIS gimė 1955 m. Rokiškio rajone, Ąžubalių kaime. Tautodailininkų sąjungos narys (1981 m.), medžio drožėjas, skulptorius, muzikos instrumentų meistras. Nuo 1980 metų dalyvauja parodose Lietuvoje, Vokietijoje, JAV, folkloro ir liaudies amatų festivaliuose Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Italijoje, Australijoje, Danijoje, Vokietijoje, Malaizijoje. Surengė asmenines parodas Lietuvoje, Vokietijoje, JAV.

Jonas Bugailiškis gilinasi į Lietuvių liaudies meno kultūrą, seniausiųjų meistrų braižų paslaptis, skaitė paskaitas ir vadovavo praktiniams užsiėmimams etninės muzikos ir etninės kultūros seminaruose ir kursuose Biržuose, Kelmėje, Vilniuje. Savo kūryboje remiasi medžio dirbinių senosiomis tradicijomis, kuriose idėja, mintis ir prasmė yra patys svarbiausi. Ne veltui 2009 buvo pripažintas Lietuvos menininku ir nuo šiol kiekvienas Jono Bugailiškio kūrinys yra Lietuvos Tautinio Paveldo dirbinys oficialiai, tačiau neoficialiai, jau daugiau nei 30 metų. 

Apie parodą…

„Seniau muzikos instrumentus gamindavo, kaip dabar sakytume tvariai, tai yra jau iš panaudotų buities daiktų. Kai prakiurdavo katilas tai gamino katilbūgnius, kai nebetikdavo bačka kopūstams ar agurkams raugti užtemdavo odą ir žiūrėk, skambus būgnas gaunasi. Būgnai ir būgneliai gali būti kubiliniai, kelminiai, skuobtiniai, fanieros lukšto.  Barškalais, tarškalais, džinguliais dažniausiai tapdavo buvę buities rakandai nuo seno šaukšto iki sviestmušės.

Nors būgnų istorija siekia labai gilias šaknis, tačiau stebina, kad nuo pirmųjų būgnų kaip instrumentų atsiradimo iki šių dienų jie praktiškai nepasikeitė, tik meistrams į pagalbą ateina įvairūs įrankiai, kurių dėka lengviau išdirbti odą, bei ją užtempti. Mano tikslas ne lengvesnių moderių būdų ieškoti, o suvokti ir išbandyti senuosius  būgnų, ideofonų  gamybos būdus bei  senąsias odos tempimo paslaptis.

Liaudies muzikos instrumentai etninės kultūros dedamoji dalis. Jau daugiau nei 30 metų domiuosi liaudiškais muzikos instrumentais, ieškau informacijos leidiniuose, muziejuose. Renkantis medžiagas, priemones, raiškos būdus, konsultuojuosi su folklorinės  muzikos atlikėjais, kitais muzikos instrumentų meistrais.

Pasirinkau liaudiškų mušamųjų/ritminių muzikos instrumentų atgaivinimo temą, nes lankydamas šalies muziejus ir bendraudamas su muziejininkais supratau, kad primityvieji mušamieji/ ritminiai muzikos instrumentai yra pamiršti nepelnytai, muziejuose jų beveik nebėra, nors mušamieji muzikos instrumentai turi labai savitų, įdomių istorijų ir užima reikšmingą vietą folklorinės muzikos srityje.“

Jonas Bugailiškis

Paroda veiks nuo 2024 m. gegužės 2 d. – rugpjūčio 25 d. Jašiūnų dvaro sodybos svirne
Parodą apžiūrėti Jašiūnų dvaro sodybos rūmų darbo dienomis.
 

Lankymas nemokamas.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šalčininkų rajono savivaldybė

Projekto organizatorius Šalčininkų kultūros centras