Etnografinis ansamblis LALYMKA
Ansamblio vadovai: Loreta Grigorovič ir Gustaw Juzala
El. paštas: loreta.snarska@gmail.com, gustjul@poczta.onet.pl
Tel. +370 (380) 43183
Ansamblio adresas: Baltosios Vokės pramogų centras (Vilniaus g. 10, Baltoji Vokė, LT-17234)
Baltosios Vokės pramogų centro ansamblis Lalymka – jauniausias Šalčininkų rajono etnografinis kolektyvas, įkurtas 2015 m. Ansamblio pavadinimas kilęs iš Vilniaus kraštui būdingo žanro. Lalymki tai velykinės giesmės, nevedusių bernų linkėjimai nuo Velykų sekmadienio vakaro iki Velykų pirmadienio aušros. Dainos, adresuotos namo šeimininkui ir šeimininkei, turėjo būdingą priedainį: Lalym, lalyl, duok lalym, todėl gimė Velykų dainų žanro pavadinimas – lalymki.
Ansamblio tikslas – atkurti dainas, artimesnes originalui, parodant lietuvių lenkų, tiek iš valstiečių kaimų, tiek iš kilmingų vietovių muzikinio folkloro turtingumą ir didžiulę įvairovę, atliekant dainas pagal vietos tradicijas, tam tikra tarme, išlaikant atlikimo manierą, vokalo techniką ir senų dainų sielą.
Ansamblio repertuaras labai platus, įvairių dainų žanrų, žinomų Lietuvos lenkiškai kalbančiose vietose. Jį sudaro metinių ritualų dainos ir žaidimai (Advento žaidimai, Kalėdinės giesmės, lalautojų dainos), šeimos ritualų dainos (vestuvių ir krikštynų), darbo dainos (rugiapjūtė, šienapjūtė, derliaus), istorinės ir universalios dainos (meilės, apie santykius šeimoje, apie likimą, linksmos, vaišių ir kt.). Kolektyvo nariai taip pat žino Vilniaus krašto šokius, o vakaronių metu mielai juos demonstruoja ir moko kitus linksmintis kaip senoje kaimo šventėje. Lalymka dainuoja dainas, kurias daugiau nei 25 metus tyrinėjo ir rinko Gustavas Juzala, Vilniaus rajone, Kauno regione, Kėdainių regiono kaimuose, tačiau ansamblis ypatingą dėmesį skiria to krašto, iš kurio kilęs, Šalčininkų krašto, dainoms.
Kolektyvas surengė daugybę koncertų ir vakaronių Lietuvoje ir Lenkijoje. Dalyvavo festivaliuose „Daina prie Šalčios“, „Skamba skamba kankliai“ festivaliuose, tarptautinėje etnomuzikologinėje konferencijoje NORDTRAD, Dainų šventėje, turėjo koncertą Lietuvos muzikos ir teatro akademijos etnomuzikologijos katedroje, visur dalindamasis lenkiškų dainų grožiu, pelnęs publikos pritarimą ir specialistų pripažinimą. Lalymka turi paruoštas koncertines programas: „Vilniaus vestuvės“, „Krikštynos“, „Vakaronė“, „Istorinės dainos“ ir „Andriejaus vakaronės linksmybės“.