Tautodailininkės Anos Krepštul muziejus

      Šalčininkų rajono šiaurės rytuose įsikurusiame Tabariškių kaime veikia tautodailininkės Anos Krepšul muziejus.

      A. Krepštul gimė 1932 m. vasario 20 d. Tabariškėse, mokytojo Stanislavo ir Juzefos Krepštulių šeimoje. Piešti dukterį paskatino ir pirmąsias tapybos pamokas suteikė tėvas, pedagogas, savamokslis skulptorius. Būdama 10 metų, susirgo sunkia kaulų liga, todėl negalėjo lankyti mokyklos. Gydytojai ilgai negalėjo nustatyti diagnozės, o kai ligą nustatė, nemokėta jos gydyti. Dėl kaulų tuberkuliozės ir osteoporozės patyrė virš 70 kaulų lūžių. Be to, sirgo širdies liga ir diabetu. Būdama trylikos metų pradėjo tapyti. Savarankiškai mokėsi namuose, baigė dešimt klasių. 1969-1972m. dirbo Vilniaus dailės kombinate. Kai abu tėvai mirė, brolis ir sesuo išsikraustė kitur, Ana liko viena senoje Krepštulių sodyboje.

        Būdama 16 metų surengė pirmąją savo darbų parodą. Dažniausiai piešdavo gėles, gamtos vaizdus. Vėliau pradėjo tapyti paveikslus religiniais motyvais. Kita paroda įvyko 1985 m. liaudies kūrybos bendrijoje. Tada dailininkei suteiktas liaudies dailininkės vardas. Jos darbai buvo pristatyti “Raudonojo Štandaro” (dabar „Kurier Wilenski”) redakcijoje, Vilniaus krašto mokyklose. Parodos vyko ir Lenkijoje, Jungtinėse Amerikos valstyjose. Anos Krepštul paveikslų yra asmeninėse kolekcijose JAV, Anglijoje, Kanadoje, Prancūzijoje Austrijoje, Voketijoje ir kituose kraštuose. 1995 m. įvyko Anos Krepštul paveikslų paroda Čikagoje. Tabariškių bažnyčios pagrindinį altorių puošia A. Krepštul nutapytas Šv. Mergelės Marijos su kūdikiu Jėzumi paveikslas.

       1987 m. nutapytas Aušros Vartų motinos paveikslas kartu su nedidele kitų paveikslų kolekcija buvo nuvežtas į Lenkiją ir ten padovanotas popiežiui Jonui Pauliui II. 1993 m. vėl parengė dovaną popiežiui: Dievo motinos paveikslą, išsiuvinėtą šilkiniais siūlais. Dailininkė dovanojo savo paveikslus bažnyčioms Šumske, Eišiškėse, Turgeliuose ir Tabariškėse. Per savo gyvenimą nutapė virš 3000 paveikslų. Mirė 2007 m. spalio 12 d., palaidota Tabariškių kapinėse.

        2008 m. vasario 20 d. Lenkijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Januš Skolimovski įteikė dailininkės seseriai Danutai Moločko Lenkijos Respublikos Prezidento Lecho Kačinskio 2008 m. vasario 15 d. pasirašytą nutarimą, kuriuo Ana Krepštul po mirties apdovanota Lenkijos Atgimimo Kryžiumi už nuopelnus Vilniaus kraštui.

        Siekiant išsaugoti tautodailininkės atminimą 2008 m. Tabariškėse buvo įkurtas Anos Krepštul muziejus: dviejose salėse galima grožėtis ne tik išskirtiniais dailininkės paveikslais, bet ir pamatyti jos darbo kambario  fragmentus. 2013 m. muziejuje buvo įrengta dar viena salė, kurioje eksponuojami ypatingi Anos Krepštul rankdarbiai – siuvinėti paveikslai, siuvinėti ir jos pasiūti rūbai, jos pačios sugalvoto raukyto siuvinėjimo ir siuvimo kilimai.

        Kiekvienais metais bendradarbiaujant su bendruomene „Wspólnota Polska“ iš Baltstogės muziejuje organizuojamas tapybos pleneras “Su A. Krepštul tapyba“. Plenero metu vaikai supažindinami su įvairiomis tapybos technikomis, taip pat jaunieji menininkai supažindinami su siuvinėjimo technikomis, kurias naudojo A. Krepštul kurdama savo paveikslus. Užsiėmimai baigiasi vaikų darbų paroda – vernisažu.

        Muziejus nuolat renka ir atnaujina informaciją apie Aną Krepštul, fiksuojami ją pažinojusių žmonių bei artimųjų prisiminimai apie tautodailininkę. Daug gražių žodžių skiriama menininkei. Ponia Milda Telksnytė, žurnalistė iš Anykščių, vieną iš savo apsakymų skyrė Anai ir pavadino „ Atminties gėlės“. Jau yra išleistos 3 knygos apie Aną Krepštul ir jos kūrybą: „Ana Krepštul – meno ir kančios žmogus“ (2012), „Ana Krepštul- gyvenimas ir kūryba“ (2016), „Aušros vartų Dievo Motinos tapytoja“ (2018).

        Nuo pat muziejaus įkūrimo iki 2021 m. birželio mėn. vedėjos pareigas užėmė dailininkės A. Krepštul sesuo Danuta Moločko.

Adresas: Mokyklos g. 7.; Tabariškių k. 

Tautodailininkės Anos Krepštul muziejaus vedėja – Alina Moločko

Tel.: +37063916455

El. paštas: a.krepstulmuziejus@salcininkaikultura.lt