Šalčininkų kultūros centras įgyvendino Šalčininkų rajono vietos veiklos grupės projektą „Jančiūnų laisvalaikio salės pastato pritaikymas kaimo bendruomenės veiklai“. Pagal vietos projekto vykdymo sutartį, pasirašytą su nacionaline mokėjimo agentūra, veiklų įgyvendinimui skirta 119 000 eurų. Projektas taip pat finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis – 21 000 eurų ir Šalčininkų rajono savivaldybės biudžeto lėšomis – 68144,92 eurų.

Remonto metu atlikti vidaus ir lauko darbai. Jančiūnų laisvalaikio salėje atliktas patalpų perplanavimas, įrengti sanitariniai mazgai, nuotekų ir vandentiekio tinklai, tinkuotos ir perdažytos sienos, naujos modulinės ir gipso kartono lubos, naujos plieninės durys, įrengti vidaus patalpų ventiliacijos inžineriniai ir elektroninių ryšių tinklai, atnaujintos grindys. Renginių salė pasikeitė kardinaliai: įgyvendinto projekto dėka iš niūrios patalpos pavyko padaryti naują ir šiuolaikišką erdvę, kartu atliktas ir scenos remontas.
Svarbi projekto dalis – lauko darbai. Įgyvendinus projekto veiklas iš dalies suremontuotas pastato fasadas, pakeista stogo danga ir įrengti lietvamzdžiai. Virš lauko laiptų įrengti stogeliai, atliktas lauko laiptų remontas. Įrengta gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema.
Svarbi projekto dalis – pastato pritaikymas neįgaliesiems. Jų poreikiams tenkinti įrengtas lauko pandusas ir keltuvas į sceną, o taip pat sanitarinis mazgas.
Įgyvendinant projektą „Jančiūnų laisvalaikio salės pastato pritaikymas kaimo bendruomenės veiklai“ pasiektas numatytas tikslas – sukurti kultūriškai savitą ir socialiai patrauklią aplinką Jančiūnų kaimo bendruomenės socialinės, kultūrinės veiklos plėtrai, suremontuojant kaimo laisvalaikio salės pastatą.
Projektas: Jančiūnų laisvalaikio salės pastato pritaikymas kaimo bendruomenės veiklai.
Pareiškėjas: Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras.
Paramos suma: 140000,00 Eur.
Projekto įgyvendinimo vieta: Jančiūnų laisvalaikio salė, Šalčininkų r. sav., Butrimonių sen., Jančiūnų k., Mokyklos g. 23.
Terminai: nuo 2019-12-20 iki 2022-03-31.
Tikslas: sukurti kultūriškai savitą ir socialiai patrauklią aplinką Jančiūnų kaimo bendruomenės socialinės, kultūrinės veiklos plėtrai, suremontuojant kaimo laisvalaikio salės pastatą.
Vietos projekto paraiškos registracijos kodas: ŠALČ-LEADER-6B-I-4-1-2018/42VS-PV-18-1-06938-PR00.

2021 m. projekto „Šalčininkų kraštas iš arti” akimirkas galite pamatyti paspaudę ant šių žodžių

               Antrą kartą Šalčininkų kultūros centre sėkmingai įgyvendintas projektas „Šalčininkų kraštas iš arti”. Malonu, kad šių metų projektas „Šalčininkų kraštas iš arti”  tęsė vasaros bei rudens kelionę, kviesdamas susiburti meno ir fotografijos mylėtojus prasmingam bendrabūviui. Tai projektas, kurio dėka pavyko suvienyti fotografijos srityje dirbančius profesionalus su Šalčininkų krašto gyventojais, suteikiant jiems galimybę prisistatyti parodinėje erdvėje ir tokiu būdu atkreipti dėmesį į kūrybą, pritaikytą prie pasikeitusių kultūros vartojimo aplinkybių, užtikrinant didesnį prieinamumą bei stimuliuoti įsiliejimą į fotografijos meninį lauką. Projektinės veiklos: fotografijos meno užsiėmimai bei Šalčininkų rajono architektūrinių paminklų fotografijos paroda, buvo vykdomos kartu su žinomu fotografu, menininku Bartoszu Frątczak.

            Fotografijos meno užsiėmimų dalyvių geriausi darbai yra pristatyti fotografijos užsiėmimų dalyvių nuotraukų virtualioje galerijoje 3 D formatu bei fotografijos užsiėmimų dalyvių darbų kataloge. Taip pat labai džiaugiamės, kad kartu su fotografu Bartoszu Frątczak sugebėjome sukurti labai sėkmingą, naujais raiškos būdais pasižyminčią jau antrąją parodą mūsų rajone. Šalčininkų rajono architektūrinių paminklų paroda – tai fotografijų pasakojimas apie Šalčininkų rajoną, t.y. pakelės koplyčios, rajono architektūra ir peizažai. Viskas yra pavaizduota tiesiogine ir perkeltine prasme, tarsi kelionė folkloro apsuptyje, laike ir erdvėje. Ši paroda, eksponuojama Šalčininkų kultūros miesto gatvėje bei internetinėje galerijoje 3 D formatu, yra įdomi tiek šalčininkiečiams, tiek ir svečiams, įvairaus amžiaus lankytojų grupėms nuo vaikų iki suaugusiųjų: vieniems ji pažadins smalsumą, kitiems – papildys žinių bagažą bei neabejotinai didins mūsų rajono kultūrinį patrauklumą.

Pirmoji 3D paroda susideda iš fotografijos užsiėmimų dalyvių nuotraukų, kurią rasite Šalčininkų kultūros centro svetainėje: https://salcininkaikultura.lt/2021/09/01/3d-fotografijos-uzsiemimu-pagal-projekta-salcininku-krastas-is-arti-dalyviu-darbu-paroda/

Virtualią 3D parodą galima pamatyti Šalčininkų kultūros centro svetainėje https://salcininkaikultura.lt/2021/11/16/salcininku-rajono-architekturiniu-paminklu-paroda-salcininku-krastas-is-arti/

Organizatorius: Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras

Rėmėjai: Šalčininkų rajono savivaldybė, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba

Rugsėjo 21-24 d. Šalčininkų kultūros centre skambėjo vaikų juokas. Mažieji iš viso rajono suskubo pamatyti Vilniaus teatro „Lėlė“ pristatomus spektaklius, sudalyvauti teatro dirbtuvėlėse bei sužinoti įdomybių apie „gyvąsias lėles“.

Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras, bendradarbiaudamas su Vilniaus teatru „Lėlė“ sėkmingai įgyvendino kultūrinį edukacinį projektą „Diena su Lėle“. Projekto veiklose sudalyvavo daugiau nei 800 vaikų iš Dieveniškių, Baltosios Vokės, Jašiūnų, Eišiškių, Turgelių bei Šalčininkų. Švietimo įstaigoms, neturinčioms galimybės atvežti mokinius iš kitų miestelių, buvo suteiktas transportas, kuris nemokamai atvežė vaikus į spektaklius bei edukacijas.

Dvi pirmąsias dienas Šalčininkų kultūros centro scenoje buvo rodomas spektaklis „Daktaras Dolitlis“ (rež. Rimas Driežis), tai spektaklis, kuris mažiausius teatro mylėtojus džiugina jau nuo 2007 m. Spektaklyje aktoriai pasitelkę kaukių teatro priemones, meistriškai įkūnija daktarą Joną Dolitlį, jo seserį praktiškąją Sarą Dolitlytę, miestelio „grietinėlės“ atstovę Klarą, papūgą Polineziją, grožiui neabejingą kumelę Ferdinandą, Storąją ir Plonąją damas su šuneliais, paslaptingąjį Afrikos gyvūną Stumk Trauk.

„Šešėlių teatro“ dirbtuvėse vaikai gamino šešėlines lėles ir kūrė nuosavą šešėlių teatrą. „Šėpos teatro“ dirbtuvėse buvo gaminamos kotinės -nemechanizuotos lėlės, edukatoriai supažindino vaikus su paviljono, kuriame vyksta Šėpos teatro veiksmas, konstrukcija. „Juokdarių teatro“ dirbtuvių metu buvo siūloma pasigaminti hampelmanus – animuojamas lėles žaislus. Dirbtuvėse pagamintas lėles vaikai parsinešė namo, kur savo įspūdžiais ir pasiekimais galės pasidalinti su artimaisiais.

Nuotaikingas spektaklis „Kaime nėra Wi-Fi“ (rež. Šarūnas Datenis) buvo rodomas dvi sekančias projekto dienas, tai spektaklis, kuris Šalčininkų kultūros centro scenoje buvo pristatomas pirmą kartą. Spektaklyje pasakojama senų niekam nereikalingų daiktų istorija, kurie atgyja naujam gyvenimui. Spektaklio kūrėjai laužo nusistovėjusius stereotipus apie tai, kad kaime nėra ką veikti. Ši pamokanti ir labai įdomi istorija nepalieka abejingų ir įtraukia į siužetą nuo pat pirmos veiksmo minutės.

Organizatorius: Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras

Partneris: Vilniaus teatras „Lėlė“

Rėmėjai: Šalčininkų rajono savivaldybė, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, UAB „Šalčininkų autobusų parkas“.

Projekto „Diena su lėle” akimirkas galite pamatyti paspaudę ant šių žodžių.

Užsiėmimų akimirkas galite pamatyti paspaudę ant šių žodžių

VASAROS MENO MOKYKLA 
„Vincento van Gogo žvaigždėta naktis – meno ir kitų istorijų magija…”

2021 m. rugpjūčio 2-13 d.
Šalčininkų kultūros centre

2021 m. rugpjūčio 2-6 d.
Turgelių laisvalaikio salėje

2021 m. rugpjūčio 9-13 d.
Akmenynės laisvalaikio salėje

Užsiėmimų vedėja: Anna Szpadzińska-Koss

Tai buvo kelionė ir žvilgsnis į meno kūrinius – kaip jie buvo tapyti, raižyti, piešti. Vasaros meno mokyklos dalyviai, pasitelkdami įvairias technikas ir įrankius, pateko į iliuzijos pasaulį ir tuo pačiu susipažino su kūrinių ir jų autorių paslaptimis.

Užsiėmimų metu organizuojama veikla:
1 diena – Pasaulis saulėgrąžose
2 diena – Tiltai tiltai diena ir naktis
3 diena – Mano autoportretas
4 diena – mano batai
5 diena – Žvaigždėta naktis… kopija
6 diena – Spalvotas medis
7 diena – Sėjėjas – Pasaulio kūrėjas
8 diena – Vincento van Gogo juodai balta kompozicija, sukurta pagal japonišką medžio raižinį …
9 diena – Pasiruošimas parodos atidarymui
10 diena – Vernisažas – Vasaros meno mokykla 2021

10 dienų užsiėmimų kaina: 10 Eur.

Užsiėmimams reikalingas medžiagas ir reikmenis suteikė organizatorius.

Organizatorius:
Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras

Rėmėjai:
Šalčininkų rajono savivaldybė, Lenkijos Respublikos ministrų tarybos pirmininko kanceliarija, Lenkijos fondas „Parama lenkams rytuose“.

Projektas remiamas Lenkijos Respublikos ministro pirmininko kanceliarijos skirtomis lėšomis, vykdant konkursą „Polonija ir lenkai užsienyje 2021“

Festivalio „Muzika Jašiūnų dvare” 2021 akimirkas galite pamatyti paspaudę ant šių žodžių

FESTIVALIS „MUZIKA JAŠIŪNŲ DVARE“

VI sezonas

2021 metų festivalio naujiena
Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos paskaitos
Skiriama Abiejų Tautų Respublikos Konstitucijos 230 m. sukakčiai

2021 m. liepos 4–rugpjūčio 15 d. Jašiūnų dvaro sodybos rūmuose,
J. Sniadeckio g. 2, Jašiūnai, Šalčininkų r.

Rengėjai: Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras,
Lietuvos nacionalinė filharmonija,
Lietuvos Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Rėmėjai: Šalčininkų rajono savivaldybė,
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija,
Lietuvos kultūros taryba

Įėjimas laisvas

***

Liepos 4 d., sekmadienis

13.30 val. paskaita
Prof. Jūratė Kiaupienė (Lietuvos istorijos institutas)
„Kelias į Gegužės 3-iosios konstituciją: Abiejų Tautų Respublikos istorija iki 1772 m. padalijimo“

15.00 val. koncertas
„Lietuvos kamerinis orkestras ir Džeraldas Bidva“
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS (meno vadovas Sergej Krylov)
Solistas DŽERALDAS BIDVA (smuikas)
Koncertą vedą Viktoras Gerulaitis ir Miroslav Šeibak

***
Liepos 11 d., sekmadienis

13.30 val. paskaita
Dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Lietuvos istorijos institutas)
„Kelias į Gegužės 3-iosios konstituciją: tarptautinis pokyčių Abiejų Tautų Respublikoje kontekstas (1772–1791 m.)“

15.00 val. koncertas
„Džiazas Jašiūnų dvare“
Artūro Noviko vokalinis džiazo ansamblis COLOR JAZZ

***
Liepos 18 d., sekmadienis

13.30 val. paskaita
Doc. Eligijus Raila (Vilniaus universitetas)
„Gegužės 3-iosios konstitucijos tekstas: mitai ir tikrovė“

15.00 val. koncertas
„Skamba varpai“
Rankinių varpų ansamblis ARSIS (Estija)
Koncertą veda Viktoras Gerulaitis

***
Liepos 25 d., sekmadienis

13.30 val. paskaita
Dr. Tomasz Blaszczak (Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)
„Gegužės 3-ioji kaip valstybinė šventė Lenkijoje: tradicijos ir ritualai“

15.00 val. koncertas
„Muzikiniai šachmatai“
Ansamblis MUSICA HUMANA (meno vadovas Robertas Beinaris)
Solistai:
DOVILĖ KAZONAITĖ (sopranas)
ROBERTAS BEINARIS (obojus)

***
Rugpjūčio 1 d., sekmadienis

13.30 val. paskaita
Prof. Egidijus Aleksandravičius (Vytauto Didžiojo universitetas)
„Gegužės 3-iosios atmintis Abiejų Tautų Respublikos visuomenėse“

15.00 val. koncertas
„Trombonų projektas ir Loreta Sungailienė: savi“
LORETA SUNGAILIENĖ (vokalas)
VYTAUTAS PILIBAVIČIUS (trombonas)
REMIGIJUS GUMULIAUSKAS (trombonas)
MARIUS BALČYTIS (trombonas)
VALENTAS MAROZAS (trombonas)
ALBINAS GRAŽULIS (trombonas)
ARTŪRAS MANIUŠIS (mušamieji)

***
Rugpjūčio 8 d., sekmadienis

13.30 val. paskaita
Dr. LAIMA BUCEVIČIŪTĖ (Vytauto Didžiojo universitetas)
„Pažintis su svarbiausiais Gegužės 3-iosios konstituciją įamžinančiais objektais“

15.00 val. koncertas
„Romantizmo šedevrai“
VALSTYBINIS VILNIAUS KVARTETAS:
DALIA KUZNECOVAITĖ (I smuikas)
ARTŪRAS ŠILALĖ (II smuikas)
KRISTINA ANUSEVIČIŪTĖ (altas)
DEIVIDAS DUMČIUS (violončelė)
Solistė AISTĖ PILIBAVIČIŪTĖ (sopranas)
Koncertą veda Viktoras Gerulaitis

***
Rugpjūčio 15 d., sekmadienis

13.30 val. paskaita
Doc. LIUDAS GLEMŽA (Vytauto Didžiojo universitetas)
„Lietuvos istorikų požiūris į Gegužės 3-iosios konstituciją“

15.00 val. koncertas
„Akordeonų orkestras Consona“
Akordeonų orkestras CONSONA (meno vadovas ir dirigentas Ričardas Sviackevičius)
Solistai:
AGNĖ STANČIKAITĖ (sopranas)
RAIMONDS UNGURS (akordeonas, Latvija)
Koncertą veda Irena Žilinskienė ir Miroslav Šeibak

 

Kviečiame žiūrėti  paskaitų įrašus:

Liepos 4 d. paskaita „Kelias į Gegužės 3-iosios konstituciją: Abiejų Tautų Respublikos istorija iki 1772 m. padalijimo“

https://www.youtube.com/watch?v=Od4HcAE7P8I&t=1s

Liepos 11 d. paskaita „Kelias į Gegužės 3-iosios konstituciją: tarptautinis pokyčių Abiejų Tautų Respublikoje kontekstas (1772–1791 m.)“

https://www.youtube.com/watch?v=7kKGFJ1i4kQ

Liepos 18 d. paskaita „Gegužės 3-iosios konstitucijos tekstas: mitai ir tikrovė“

https://www.youtube.com/watch?v=amH08XO0Fo4&t=1118s

Liepos 25 d. paskaita „Gegužės 3-ioji kaip valstybinė šventė Lenkijoje: tradicijos ir ritualai“

https://www.youtube.com/watch?v=6Un0QNsSB3E

Rugpjūčio 1 d. paskaita „Gegužės 3-iosios atmintis Abiejų Tautų Respublikos visuomenėse“

https://www.youtube.com/watch?v=4y4mVhkShn4&t=197s

Rugpjūčio 8 d. paskaita „Pažintis su svarbiausiais Gegužės 3-iosios Konstituciją įamžinančiais objektais”

https://www.youtube.com/watch?v=GbT8wq9oU2s

Rugpjūčio 15 d. paskaita „Lietuvos istorikų požiūris į Gegužės 3-iosios Konstituciją“

https://youtu.be/2rS7aOhXKKA

 

Festivalio akimirkas galite pamatyti paspaudę ant šių žodžių 

2021 m. birželio 12-13 dienomis Eišiškių Kristaus žengimo į dangų bažnyčioje vyko VIII Tarptautinis chorinės muzikos festivalis „Auksinė Šalčios juosta“. Tai mėgėjų chorų šventė, kurioje dalyvaus 23 chorai iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos ir Moldavijos. Chorai rungėsi dėl pagrindinio festivalio apdovanojimo – „AUKSINĖS ŠALČIOS JUOSTOS“.
Šiais metais dėl koronaviruso pandemijos ir karantino ribojimų festivalis buvo organizuojamas hibridiniu būdu. Buvo vertinami gyvi chorų pasirodymai bei atsiųsti atliekamų kūrinių video įrašai.
Kiekvienas choras atliko stilistiškai skirtingą programą, kurią sudaro kūriniai: gimtąja kalba, sakralinis ir laisvai pasirenkamas.

Šventės dienotvarkė:
Birželio 12 d.
9.00-15.30 val. – 23 chorų iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos ir Moldavijos perklausa
18.00 val. – šv. Mišios
19.00 val. – Kauno valstybinio choro koncertas, meno vadovas ir vyr. dirigentas Robertas Šervenikas
19.30 val. – rezultatų paskelbimas
Nuo 18.00 val. vyko tiesioginė festivalio transliacija youtube kanale (Salcininkai kultura – https://www.youtube.com/watch?v=4pFQ7ELPTms

Birželio 13 d.
12.00 val. – šv. Mišios ir kamerinio choro „Astrolabium“ koncertas, dirigentė Kinga Litowska

Komisijos nariai:
habil. dr. Kinga Litowska (Lenkija) – komisijos pirmininkė
habil. dr. Iwona Wiśniewska-Salamon (Lenkija)
Marina Kireeva (Rusija)
Rasa Gelgotienė (Lietuva)

Organizatorius: Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras, Eišiškių Kristaus žengimo į dangų parapija.
Garbės globėjas: Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič.
Rėmėjai: Šalčininkų rajono savivaldybė, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Kujavijos – Pamario vaivadija, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Vilniaus lenkų kultūros namai.

Projektas remiamas Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje skirtomis lėšomis.
Renginys bus filmuojamas ir fotografuojamas.
Daugiau informacijos www.salcininkaikultura.lt

 

FESTIVALIO REZULTATAI


Išklausyti 23 chorai iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos ir Moldavijos. Chorai vertinti remiantis šiais kriterijais: repertuaro parinkimas, intonacija, taisyklinga kūrinio muzikinės notacijos realizacija, interpretacija bei bendra kūrybinė išraiška.

Diplomus už dalyvavimą gauna šie chorai:

1. Kamerinis Santaros klinikų mišrus choras, Vilnius (Lietuva)
Dirigentė – Gabrielė Rastenytė- Mališauskienė

1. Vilniaus Karoliniškių seniūnijos mišrus kamerinis choras „Libro“, Vilnius (Lietuva)
Dirigentė – Lilijana Zarankienė

1. Jaunimo choras „Rapsodia“, Kišiniovas (Moldavija)
Dirigentė – Natalija Barabanščikova

Diplomą už liaudies tradicijų puoselėjimą gauna:
Kalinuvka Koscelna miesto kolektyvas „Kompania Męska“, Kalinuvka Koscelna (Lenkija)
Dirigentas: Konrad Ščebiot

Specialiuosius apdovanojimus gauna:
Lublino Politechnikos akademinis choras, Lublinas (Lenkija)
Dirigentė: Elżbieta Krzemińska
Už geriausiai atliktą sakralinę dainą – Vytautas Miškinis- Dum medium silentium

Mišrus choras „Ave Vita“, Vilnius (Lietuva)
Dirigentas: Kastytis Barisas
Už geriausiai atliktą lenkų kompozitoriaus arba lenkų liaudies dainą – Jakub Neske – Deus ex Machina

Kaišiadorių kultūros centro moterų choras „Nona“, Kaišiadorys (Lietuva)
Dirigentė: Jurgita Jašauskienė
Už geriausiai atliktą lietuvių kompozitoriaus arba lietuvių liaudies dainą – Lietuvių liaudies daina- Lek gervelė

 

Penkių kategorijų apdovanojimus gavo:


– Vaikų chorai (iki 15 metų)
1. Bronzinę Šalčios juostą (78 balai) gavo Choras “Pueri et Puellae Cantores Plocensas”, Plockas (Lenkija)
Dirigentė: Anna Bramska

2. Sidabrinę Šalčios juostą (82 balai) gavo Minsko valstybinės švietimo įstaigos, vidurinės mokyklos Nr. 115 choras „Višenka“, Minskas (Baltarusija)
Dirigentė: Tatjana Brytko

– Suaugusiųjų mišrūs chorai
1. Bronzinę Šalčios juostą (76 balai) gavo Pasvalio mišrus choras „Canticum Novum“, Pasvalys (Lietuva)
Dirigentas: Rimvydas Mitkus

2. Bronzinę Šalčios juostą (70 balų) gavo Zalesie Dolne miesto Švč. Mergelės Marijos pagalbos tikintiesiems parapijos liturginis choras, Piasečnas (Lenkija)
Dirigentas: Paweł Ginda

3. Bronzinę Šalčios juostą (70 balų) gavo Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro mišrus choras „Draugystė“, Mažeikiai (Lietuva)
Dirigentas: Ričardas Grušas

4. Sidabrinę Šalčios juostą (80 balų) gavo Varėnos kultūros centro mišrus choras „Harmonija“, Varėna (Lietuva)
Dirigentė: Ilona Zalanskienė

5. Auksinę Šalčios juostą (93 balai) gavo Lublino Politechnikos akademinis choras , Lublinas (Lenkija)
Dirigentė: Elżbieta Krzemińska

6. Auksinę Šalčios juostą (92 punktai) gavo Baltarusijos valstybinio universiteto chorinė liaudies kapela, Minskas (Baltarusija)
Dirigentė: Olga Minenkova

7. Auksinę Šalčios juostą (91 balas) gavo mišrus choras „Ave Vita“ Vilnius, (Lietuva)
Dirigentas: Kastytis Barisas

– Suaugusiųjų kameriniai chorai (iki 24 žm.)
1. Bronzinę Šalčios juostą (77 balai) gavo kamerinis ansamblis „Amici Canti“, Bukas (Lenkija)
Dirigentas: Leszek Górka

2. Bronzinę Šalčios juostą (76 balai) gavo Biržų kultūros centro kamerinis choras „Viktorija“, Biržai (Lietuva)
Dirigentė: Viktorija Morkūnienė
3. Sidabrinę Šalčios juostą (83 balai) gavo choras „Bel Canto“, Jordanov (Lenkija)
Dirigentė: Ksenia Miśkiewicz

– Lygių balsų chorai (vyrų, moterų)
1. Bronzinę Šalčios juostą (79 balai) gavo Kaišiadorių kultūros centro moterų choras „Nona“, Kaišiadorys (Lietuva)
Dirigentė: Jurgita Jašauskienė

2. Bronzinę Šalčios juostą (73 balai) gavo choras „Ave Sol“, Bielsko-Biala (Lenkija)
Dirigentas: Marcin Pollak

3. Sidabrinę Šalčios juostą (80 balų) gavo moterų choras „Kamerton“, Starachovicės (Lenkija)
Dirigentė: Bożena Magdalena Mrózek

4. Sidabrinę Šalčios juostą (83 balai) gavo Pamiatkovo miesto kamerinis choras „Vivace“, Pamiatkovo (Lenkija)
Dirigentė: Urszula Grzęda

5. Auksinę Šalčios juostą (90 balų) gavo Vilniaus kolegijos merginų choras „Vaidilutės“, Vilnius (Lietuva)
Dirigentė: Genovaitė Kumpienė

– Jaunimo chorai (nuo 16 iki 21 metų)
1. Bronzinę Šalčios juostą (79 balai) gavo dainų ir šokių ansamblio „Solczanka“ choras, Šalčininkai (Lietuva)
Dirigentė: Elvyra Učkuronis

2. Sidabrinę Šalčios juostą (86 balai) gavo choras “Pueri et Puellae Cantores Plocenses”, Plockas (Lenkija)
Dirigentė: Anna Bramska

Vertinimo komisijos (jury) pirmininkė visos vertinimo komisijos (jury) narių vardu dėkoja visiems chorų kolektyvams už dalyvavimą VIII Tarptautiniame chorinės muzikos festivalyje „Auksinė Šalčios juosta“ bei linki Jiems daug jėgų, kantrybės ir sėkmės kūrybinėje veikloje.

Projekto akimirkas galite pamatyti paspaudę ant šių žodžių 

Šalčininkų kultūros centras organizavo teatro mylėtojams Tarptautinį gatvės teatrų festivalį, kuris vyko Šalčininkų miesto parke nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 11 d. (žr. programą).
Renginys nemokamas! 

Birželio 1 d.
17.00 val. – Vilniaus teatro „Lėlė“ edukacinės dirbtuvės
18.00 val. – Vilniaus teatro „Lėlė“ muzikinis lėlių spektaklis „Voro vestuvės“ pagal Justino Marcinkevičiaus poemėlę.
18.45 val. – Raganiukės teatro spektaklis “Raudonkepurė ir Vilkas”
Spektakliai vaikams

Birželio 8 d., 18.00 val.
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras – G. B. Pergolesi komiška opera „La serva padrona“ („Tarnaitė ponia“)
Spektaklis visai šeimai

Birželio 22 d., 18.00 val.
Alytaus miesto teatras – spektaklis „Kupriukas muzikantas“
Spektaklis vaikams

Liepos 13 d., 21.00 val.
Teatras „AKT“ (Lenkija) – spektaklis „Už laiko ribos“
Spektaklis suaugusiems

Liepos 27 d., 18.00 val.
Klounų teatro studija „Dulidu“ – Klounados muzikinis gatvės spektaklis „Let‘s Jazz“
Spektaklis visai šeimai

Rugsėjo 11 d., 20.00 val.
Lvovo akademinis teatras „Voskresinnia“ iš Ukrainos
Spektaklis suaugusiems

Rėmėjai: 
Šalčininkų rajono savivaldybė,
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
Lietuvos kultūros taryba
Lenkijos Respublikos ministrų tarybos pirmininko kanceliarija,
Lenkijos fondas „Parama lenkams rytuose“.
Projektas remiamas Lenkijos Respublikos ministro pirmininko kanceliarijos skirtomis lėšomis, vykdant konkursą „Polonija ir lenkai užsienyje 2021“

Projekto akimirkas galite pamatyti paspaudę ant šių žodžių

Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras sėkmingo bendradarbiavimo dėka su Lietuvos nacionaline filharmonija, sukūrė naujas veiklas, kviečiančias jaunosios kartos atstovus į aktyvesnę pažintinę kultūrinę veiklą. Projektas „Sveikas, muzikos pasauli!” – tai skirtingų edukacinių koncertų ciklas kartu su dvaro istorijos pažinimo edukaciniais užsiėmimais.
Tokiu būdu projektas „Sveikas muzikos pasauli!”, kaip muzikos ir istorijos pažinimo sintezė kvies vaikus kartu susipažinti su muzikos pasauliu bei Jašiūnų dvaru. Tai bus pažintiniai koncertai-paskaitos-pamokos, kurių metu, tiek pačių muzikantų, tiek muzikologų iniciatyva auditorija supažindinama su muzikos menu, klasikinės muzikos epochomis, muzikos žanrais, stiliais, išraiškos priemonėmis, instrumentais bei atlikėjais, o Jašiūnų dvare, dėka parengtų edukacinių užsiėmimų, žaidimų ir užduočių forma, vaikų auditorija praturtinama žiniomis apie XIX am. istoriją. Tai muzikos klausymasis Jašiūnų dvaro sodybos rūmuose kaip ypatinga pramoga ir pažinimas vienu metu.

Projekto programa:

Balandžio 26 d. Jašiūnų dvaro sodybos rūmuose
9.00 val. edukaciniai užsiėmimai: dvaro istorijos pažinimas
10.00 val. edukacinis koncertas
Atlikėjai:
Čiurlionio kvartetas
JONAS TANKEVIČIUS (I smuikas)
DARIUS DIKŠAITIS (II smuikas)
GEDIMINAS DAČINSKAS (altas)
GLEB PYŠNIAK (violončelė)
Programa: Vivaldi, Haydn, Mozarto, Čaikovskio, Dvoržako ir kt. kompozitorių kūriniai.

Gegužės 11 d.  Jašiūnų dvaro sodybos rūmuose
9.00 val. edukaciniai užsiėmimai: dvaro istorijos pažinimas
10.00 val. edukacinis koncertas
Atlikėjai:
Kristupo medinių pučiamųjų instrumentų kvintetas:
Giedrius Gelgotas (fleita)
Ugnius Dičiūnas (obojus)
Andrius Žiūra (klarnetas)
Andrius Puplauskis (fagotas)
Paulius Lukauskas (valtorna)
Dalyvauja muzikologė JUSTA ADOMONYTĖ-ŠLEKAITIENĖ

Gegužės 25 d. Jašiūnų dvaro sodybos rūmuose
9.00 val. edukaciniai užsiėmimai: dvaro istorijos pažinimas
10.00 val. edukacinis koncertas
Atlikėjai:
Ansamblis REGNUM MUSICALE:
Vita Marija Daunytė (fleita), Joana Daunytė (arfa), Kotryna Ugnė Daunytė (smuikas), Elena Daunytė (violončelė)

Birželio 8 d. Jašiūnų dvaro sodybos rūmuose
9.00 val. edukaciniai užsiėmimai: dvaro istorijos pažinimas
10.00 val. edukacinis koncertas
Atlikėjai:
VALSTYBINIS VILNIAUS KVARTETAS
JOMANTĖ ŠLEŽAITĖ-PAUKŠTĖ (sopranas)

Programoje: Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Ottorino Respighi, Georges Bizet, Isaac Albéniz, Ruperto Chapí, Sergej Rachmaninov, Vytautas Klova

Rugsėjo 7 d. Jašiūnų dvaro sodybos rūmuose
10 val. edukacinis koncertas
Atlikėjai:
Ansamblis “Regnum musicale”
VITA MARIJA DAUNYTĖ (fleita)
JOANA DAUNYTĖ (arfa)
KOTRYNA UGNĖ DAUNYTĖ (smuikas)
ELENA DAUNYTĖ (violončelė)
11 val. edukaciniai užsiėmimai: dvaro istorijos pažinimas

Rugsėjo 8 d. Jašiūnų dvaro sodybos rūmuose
9 val. edukaciniai užsiėmimai: dvaro istorijos pažinimas
10 val. edukacinis koncertas
Atlikėjai:
Čiurlionio kvartetas
JONAS TANKEVIČIUS (I smuikas)
DARIUS DIKŠAITIS (II smuikas)
GEDIMINAS DAČINSKAS (altas)
GLEB PYŠNIAK (violončelė)

Rugsėjo 9 d. Jašiūnų dvaro sodybos rūmuose
9 val. edukaciniai užsiėmimai: dvaro istorijos pažinimas
10 val. edukacinis koncertas
Atlikėjai:
Solistė Jomantė Šležaitė-Paukštė (sopranas)
Čiurlionio kvartetas
JONAS TANKEVIČIUS (I smuikas)
DARIUS DIKŠAITIS (II smuikas)
GEDIMINAS DAČINSKAS (altas)
GLEB PYŠNIAK (violončelė)

Renginiai nemokami!

Projekto organizatorius: Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras
Projekto partneris: Lietuvos nacionalinė filharmonija
Projekto rėmėjai: Šalčininkų rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba.

 

 

2021 m. sausio 1 d. pradėtas įgyvendinti 2014-2020 m. „Interreg V-A Lietuva-Lenkija“ bendradarbiavimo per sieną projektas „Lietuvių ir lenkų bendradarbiavimas siekiant išsaugoti kultūros išteklius ir kurti pagrindą turizmui“ Nr. LT-PL-5R-384.

Projekto partneriai: iš Lietuvos Respublikos – Šalčininkų rajono savivaldybės administracija ir Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras, iš Lenkijos Respublikos – Suvalkų valsčius ir Vygrų nacionalinis parkas.

Projekto tikslas – sujungiant partnerių jėgas ir žinias intensyvinti tarpkultūrinį dialogą ir didinti kultūros ir gamtos paveldo objektų patrauklumą pasienio regione plėtojant artimesnius kultūrinius ryšius bei darnų požiūrį į turizmą.

Projekto įgyvendinimo metu planuojami susitikimai, bendri turistiniai renginiai ir kultūriniai manai tarp Lietuvos ir Lenkijos partnerių. Yra numatyti partnerių teritorijoje esančio kultūros paveldo pristatymo ir populiarinimo renginiai, kūrybinės dirbtuvės sutvarkytuose objektuose, informacinės medžiagos leidyba. Projekto metu planuojama atlikti Jašiūnų dvaro sodybos svirno tvarkybos darbus, restauruoti vietovėje Krzywe esantį kluoną ir atnaujinti jo ekspoziciją, įrengti Suvalkų valsčiaus teritorijoje esančios Green Velo atkarpos infrastruktūrą.

Projekto įgyvendinimo laikotarpis nuo 2021 m. sausio 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d. Bendras projekto biudžetas – 883 836,83 Eur. Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centro skirta – 25 076,35 Eur (85 proc. projekto vertės finansuojama Europos regiono plėtros fondo lėšomis, 7,5 proc. projekto vertės kofinansuojama iš Lietuvos Respublikos biudžeto, 7,5 proc. – Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centro biudžeto lėšos.

2022 m. lapkričio 18 d. Jašiūnų dvaro sodybos oficinoje pagal 2014-2020 m. „Interreg V-A Lietuva-Lenkija“ bendradarbiavimo per sieną projektą „Lietuvių ir lenkų bendradarbiavimas siekiant išsaugoti kultūros išteklius ir kurti pagrindą turizmui“ Nr. LT-PL-5R-384 įvyko penkios skirtingos edukacijos: „Muilo gamyba“ – vedėja tradicinių amatų meistrė Sandra Makutėnienė. Edukacijos metu vaikai sužinojo apie muilo atsiradimą žmogaus gyvenime, iš kokių medžiagų buvo gaminamas muilas anksčiau, kaip keitėsi medžiagos bėgant metams ir kaip gaminamas dabar. Dalyviai pasigamino švelnius, mėgstamų spalvų, kvapų, bei įdomios formos muiliukus;  

„Audimas“ – vedėja tradicinių amatų meistrė Vilija Ratautienė, kuri papasakojo dalyviams apie juostų reikšmę lietuvių etninėje kultūroje, supažindino su vytinio audimo pradmenimis, spalvų parinkimu ir derinimu, juostos komponavimu, ženklų ir simbolių reikšmėmis;

„Karamelinių saldainių gamyba“ – vedėja Diana Žaldarienė. Vaikai susipažino su karamelinių saldainių gaminimo amato ištakomis ir tradicijomis, stebėjo karamelės gaminimo procesą. Degustavo karamelę, o iš pagamintos karamelės masės patys formavo saldainius, juos dailiai susipakavo.

„Keramika“ – ADI keramikos studijos atstovė, kuri  papasakojo vaikams apie molį, supažindino su reikalingomis priemonėmis, kvietė pasidairyti į jau nulipdytus dirbinius ir pabandyti sukurti panašius arba savo sugalvotus kūrinius;

„Baldų restauravimas“ – vedėjas Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus specialistas Paulius Steponavičius papasakojo vaikams apie baldų restauravimo procesą, reikalingus įrankius ir priemones.

Edukacijose dalyvavo 120 vaikų: 40 iš Lenkijos ir 80 Šalčininkų rajono mokinių.

2022 m. lapkričio – gruodžio mėnesį Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras kartu su Šalčininkų rajono savivaldybe, Vygrių nacionaliniu parku ir Suvalkų valsčiumi įgyvendinant 2014-2020 m. „Interreg V-A Lietuva-Lenkija“ bendradarbiavimo per sieną projektą „Lietuvių ir lenkų bendradarbiavimas siekiant išsaugoti kultūros išteklius ir kurti pagrindą turizmui“ Nr. LT-PL-5R-384, organizavo tęstinius mokymus Jašiūnų dvaro sodyboje.

 

Mokymų metu dalyviai sėmėsi praktinių įgūdžių komunikavimo su klientais, sudėtingų situacijų valdymo, marketingo bei pardavimo sistemos valdymo srityje, buvo supažindinti su ES fondų investicijų programomis bei paraiškų teikimo reikalavimais.

 

Pirmasis mokymų ciklas vyko lapkričio 17-19 dienomis, mokymų tema – „Verslo ir privačių klientų aptarnavimo mokymai turizmo specialistams“, trenerė Jolanta Mileškienė.  

 

Antrasis mokymų ciklas vyko lapkričio 22-25 dienomis, mokymų tema – „Rinkodaros ir pardavimų mokymai“ – lektorė Daiva Dieninė.

 

Trečiojo mokymų ciklo metu, kuris vyko lapkričio 30 d. – gruodžio 1 dienomis, buvo aptariamos turizmo veiklos regione finansavimo galimybės, lektorius – dr. Romualdas Stankaitis.

 


Gerąja patirtimi su mokymų dalyviais dalinosi rajono kaimo turizmo sodybų savininkai, Dieveniškių regioninio parko direkcijos atstovė, Vilkiškių dvaro direktorė. Mokymuose dalyvavo 20 –ies žmonių iš Lietuvos bei 10 žmonių iš Lenkijos grupės.

 

  2019 m. gruodžio 20 d. Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras ir Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos pasirašė projekto Nr. ŠALČ-LEADER-6B-I-4-1-2018 „Jančiūnų laisvalaikio salės pastato pritaikymas kaimo bendruomenės veiklai“ vietos projekto vykdymo sutartį, pagal kurią projektui skirta 119 000,00 Eur Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšų suma, 21 000,00 Eur Lietuvos valstybės biudžeto lėšų suma, Šalčininkų rajono savivaldybės biudžeto lėšos – 35 000,00 Eur.

Bendra projekto vertė – 175 000,00 Eur. Projektas finansuojamas pagal „Šalčininkų rajono vietos plėtros strategijos 2014–2020 m.“ II prioriteto „Kaimo gyventojų iniciatyvų skatinimas, bendruomeniškai svarbios veiklos rėmimas“ priemonės „Bendruomenių iniciatyvų skatinimas“ veiklos sritį Nr. LEADER-19.2-SAVA-7.2 „Bendruomenių veiklai svarbių viešųjų erdvių įrengimas“.

Vietos projekto „Jančiūnų laisvalaikio salės pastato pritaikymas kaimo bendruomenės veiklai“ tikslas – sukurti kultūriškai savitą ir socialiai patrauklią aplinką Jančiūnų kaimo bendruomenės socialinės, kultūrinės veiklos plėtrai, suremontuojant kaimo laisvalaikio salės pastatą.

Jančiūnų kaimo laisvalaikio salės pastato dalies (580,80 kv.m.) kapitalinio remonto darbus apima:

Lauko darbai:

Panduso žmonėms su negalia įrengimas; lauko įėjimų laiptų remontas; įėjimų stogelių remontas/naujų įrengimas; langų bei įėjimo durų keitimas; stogo dangos dalies su konstrukcijomis keitimas; buitinių nuotekų išgrėbimo duobės montavimas; žaibosaugos inžinerinių tinklų montavimas.

Vidaus darbai:

Vidaus sienų, lubų bei grindų remontas; vidaus durų keitimas/naujų įrengimas; šildymo sistemos vamzdyno dažymas bei aptaisymas gipso kartono plokštėmis; salės scenos pertvarkymas ir remontas; keltuvo, pritaikyto žmonėms su negalia, montavimas; vidaus laiptinės remontas; ventiliacijos sistemos su kanaliniais ventiliatoriais montavimas; vandentiekio apskaitos mazgo remontas; vandentiekio ir nuotekų inžinerinių tinklų keitimas/naujų įrengimas; sanitarinių prietaisų ir gaminių montavimas; žmonėms su negalia pritaikytuose sanitariniuose mazguose pagalbinių priemonių montavimas; elektros instaliacijos inžinerinių tinklų keitimas/naujų įrengimas; elektroninių ryšių tinklų įrengimas; gaisro aptikimo ir signalizavimo inžinerinių tinklų įrengimas.

      Įgyvendinus užsibrėžtus darbus, numatomas vietos projekto rezultatas – patraukli, funkcionali ir saugi viešoji erdvė, tinkamai pritaikyta kaimo gyventojų socialinės kultūrinės veiklos plėtrai bei kartu gyventojų, gaunančių naudą dėl pagerintos infrastruktūros, skaičiaus padidėjimas. 

2019 m. balandžio 23 d. Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras ir Centrinė projektų valdymo agentūra pasirašė projekto Nr. 07.1.1-CPVA-K-306-03-0010 „Jašiūnų oficinos pastato pritaikymas šiuolaikinio muziejaus poreikiams“ finansavimo ir administravimo sutartį, pagal kurią projektui skirta 354 675,37 Eur Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų suma, Lietuvos, Šalčininkų rajono savivaldybės biudžeto lėšos – 369 151,92 Eur.

Projektas finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo. Bendra projekto vertė – 723 827,29 Eur. Projektas finansuojamas pagal 2014-2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 7 prioriteto „Kokybiško užimtumo ir dalyvavimo darbo rinkoje skatinimas“ įgyvendinimo priemonę Nr. 07.1.1-CPVA-K-306 „Modernizuoti viešąją ir privačią kultūros infrastruktūrą“

Jašiūnų dvaro komplekse planuojama įgyvendinti projektą „Jašiūnų oficinos pastato pritaikymas šiuolaikinio muziejaus poreikiams“. Projekto metu ketinama padidinti Jašiūnų dvare teikiamų paslaugų spektrą, išplėsti teikiamų paslaugų apimtis ir turinį, atskleisti dvaro ryšį su Radvilomis. Projekto metu bus investuojama į Jašiūnų oficinos pastato tvarkybos, rekonstravimo darbus, baldų ir įrangos įsigjimą. Projektu bus išsaugotos bei atskleistos vertingosios kultūros paveldo objekto savybės ir sudarytos prielaidos lankytojų srautų didinimui ir veiklų plėtrai dvare. Atnaujinimo darbus sudarys Jašiūnų dvaro oficinos tvarkybos darbai (patalpos Nr.107 sienų tapybos konservavimo ir restauravimo darbai, patalpos Nr.107 sienų tapybos atkūrimo darbai, patalpų tvarkyba (A), fasadų tvarkyba (A), konstrukcijų tvarkyba (K), stalių gaminiai (A)) ir rekonstravimo darbai (architektūrinė dalis, konstrukcinė dalis, lauko vandentiekio ir nuotekų šalinimo dalis, vandentiekio ir nuotekų šalinimo dalis, šildymo ir vėdinimo dalis, elektrotechnika, elektroninių ryšių (telekomunikacijų) dalis, apsauginė signalizacija, gaisrinė signalizacija, šilumos gamybos ir tiekimo dalis, gaisrinės saugos dalis). Atnaujintos oficinos patalpų plotas sieks 382,87 m2.

Tikimasi, kad paslaugų pokytis (papildomos paslaugos) sąlygos lankytojų skaičiaus padidėjimą, kuris sieks 7.330 lankytojų per metus.

Projekto veiklų pabaiga iki 2021 m. rugsėjo 30 d.

Nebūties metų kaip nebūta – Šalčininkų Jašiūnų dvaro sodyba pradeda naują gyvavimo etapą! Šiandien Šalčininkų rajono savivaldybė ir Šalčininkų kultūros centras pakvietė į atnaujintų Jašiūnų dvaro sodybos oficinos ir svirno atidarymą. Į šventę atvykę svečiai galėjo įsitikinti, kad nuoseklūs Šalčininkų rajono savivaldybės darbai užtikrino kompleksišką dvaro sodybos sutvarkymą ir pritaikymą turizmo  ir edukacinėms reikmėms. Oficinoje atvykusieji galėjo apžiūrėti interaktyvią ekspoziciją, skirtą Šalčininkų rajono lankytiniems objektams, Jašiūnų dvaro sodybos istorijai, dvare besilankiusioms ir gyvenusioms asmenybėms, Šubravcų draugijai. Svirne galima buvo apžiūrėti Lietuvos ir Lenkijos meistrų medžio skulptūrų, sodų, margučių bei verbų parodą.

Oficinos ir svirno atidarymo proga Šalčininkų kultūros centras pakvietė į koncertą. Svirno erdvėje koncertavo dainų ir šokių ansambliai „Solčanie“ ir „Znad Mereczanki“, o taip pat ansamblis „Lalymka“.  Dainininkų ir šokėjų tautiniai rūbai puikiai papuošė autentišką erdvę. Autentiška, nes svirnas – seniausias Jašiūnų dvaro sodybos medinės architektūros statinys, pilnai išsaugojęs pirminį vaizdą.

Šalčininkų rajono mero Zdzislavo Palevičiaus teigimu, šio dvaro atnaujinimo istorija – tai konstruktyvių darbų pavyzdys, kai daugybė žmonių atsakingai ir su didžiuliu atsidavimu dirbo ne vienerius metus, kad surastų papildomus finansavimo šaltinius ir sugrąžintų dvaro sodybai, kaip kultūros paveldo objektui, buvusią puikybę. O Šalčininkų kultūros centras nuo šiol dar labiau išplės savo veiklos galimybes ir pasiūlys rajono gyventojams ir svečiams naujų renginių, susitikimų, edukacijų.

 

 

 

 

 

 

 

– Šiandien ne tik Jašiūnuose, bet ir visame mūsų rajone, džiugi saulėta diena. Istorinė diena. Iki šiol mes turėjome puikų Jašiūnų dvarą ir parką. Nuo šios dienos turime papildomas erdves. Du istoriniai pastatai – oficina ir svirnas. Jie tarnaus mūsų žmonėms ir svečiams. O svečiai atvažiuoja vis dažniau. Šiandien mūsų bendruomenės šventė ir bendruomenės sėkmė. Aš nuoširdžiai dėkoju visiems žmonės, prisidėjusiems prie labai gerų ir naudingų projektų įgyvendinimo. Manau, kad didžiuojuosi ne tik aš, bet ir Jūs visi. Stovėdamas čia prisimenu, kaip 1991 metais kartu su Josifu Rybaku ir kitais kolegomis susirinkome ir įsteigėme Jašiūnų dvaro gynimo komitetą. Norėjome išsaugoti jį nuo užmaršties, nes buvo norų jį privatizuoti. Praėjo daugiau negu 30 metų. Tris dešimtmečius nebuvo lengva, tačiau kelią rodė tikslas – ši istorinė vieta turi būti prikelta. Vykdydami darbus matėme ant akmenų iškaltas pastatų statybos datas. Galėjome prisiliesti prie istorijos. Praėjo 200 metų. Čia gyveno žymūs žmonės. O mums teko laimė atstatyti tai ir įkvėpti naują gyvenimą, išsaugoti kitoms kartoms. Tad džiaugsmas yra autentiškas, – kalbėjo meras. – Prie ne paprastų, o istorinių pastatų atnaujinimo prisidėjo daug Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos specialistų. Rašėme laiškus, rengėme projektus, teikėme paraiškas, ieškojome papildomų finansavimo šaltinių, žinojome, ko norime. Šiandien galiu drąsiai pasakyti – visa tai Jūsų. Čia kunkuliuos turtingas kultūrinis gyvenimas. Tegul atlikti darbai sustiprina žinojimą, jog Jašiūnai – tai Vilniaus krašto kultūros sostinė. Tegul taip ir būna! – tęsė jis.

Naują kultūros paveldo objektą pašventino Jašiūnų klebonas Tadeuš Aleksandrovič.

 

 

 

 

 

 

 

Koncertinė programa buvo sudaryta taip, kad žiūrovai galėtų prisiminti arba susipažinti su vietos kultūra: dainos, šokiai, papročiai, liaudies tradicijų išsaugojimas – puoselėjami meno kolektyvų. Publika galėjo pamatyti tai, kas yra labai artima, ir tai, kas kuria mūsų krašto tautinę tapatybę. Svirną puošė nuostabūs meno kūriniai – liaudies meno jungtinė paroda. Torunės Marijos Znamerovskos -Priuferovos etnografinio muziejaus, asociacijos „Dangaus sodai“ tautodailininkų Sauliaus Lampicko, Andriaus Mačioko, Jono Bugailiškio, Bangos Vaicekauskienės darbai. Šią parodą (abiejuose svirno aukštuose) galima lankyti iki balandžio pabaigos.

Jašiūnų dvaro svirnas ir oficina – tai kultūros paveldo objektai, kurie atnaujinti Šalčininkų rajono savivaldybės administracijai pritraukus papildomą finansavimą iš kultūros paveldo objektų atnaujinimui ir išsaugojimui skirtų programų. Renovuojant oficiną ir svirną įgyvendinti trys projektai: „Jašiūnų dvaro oficinos pastato pritaikymas šiuolaikinio muziejaus poreikiams“, edukaciniame poreikiams pritaikytas Jašiūnų dvaro sodybos pastatas, įsigyta įranga ir balda (pagal Šalčininkai+ funkcinės zonos plėtros strategiją, tarptautinis INTERREG projektas „Lietuvių ir lenkų bendradarbiavimas, siekiant išsaugoti kultūros išteklius ir kurti pagrindą turizmui“. Svarbiausia, kad projektai ir darbai užtikrino ne tik kultūros paveldo objektų atnaujinimą, bet ir funkcionavimą. Patalpos pritaikytos neįgaliesiems.

Renginio pabaigoje svečiai galėjo pamatyti iš išbandyti kepti šakotį ir juo pasivaišinti. O taip pat apžiūrėti atnaujintas svirno ir oficinos patalpas.

Šiandien istorinė diena, verčianti naują Jašiūnų dvaro sodybos kronikos puslapį. Nuo šiol Jašiūnų dvaras pakvies ne tik į koncertus puošnioje dvaro rūmų salėje, ne tik į ekskursijas po rūmus, ne tik į vasaros renginius, bet ir edukacijas oficinoje ir kino seansus svirne. Linkime Jašiūnų dvarui kuo daugiau smalsių turistų, o Šalčininkų kultūros centrui – kūrybinio polėkio ir įdomių sumanymų!

 

Mažų mokyklų paramos ir plėtros fondas „Švietimas kartu“ (Fundacja Wsparcia i Rozwoju Małych Szkół „Edukacja razem”) Šipliškės, Lenkija kartu su Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centru 2020 m. rugsėjo 29 – spalio 8 dienomis įgyvendins projektą „Do we live with reality or stereotypes?“ („Gyvename realybe ar stereotipais?”) pagal programą „Erasmus+”. Projekte dalyvauja dainų ir šokių ansamblio „Solčanka” bei dainų ir šokių ansamblio „Solčanie“ 20 jaunų žmonių grupė kartu su jaunimu iš Lenkijos. Projektas vykdomas Lenkijoje, Bieščaduose, Berezka vietovėje.


Projekto tikslas kultūrinės įvairovės propagavimas. Pagarbos ir tolerancijos kitų kultūrų atžvilgiu ugdymas jaunimo tarpe. Šiuos tikslus bandysime pasiekti diskusijų, pristatymų, meninių priemonių (šokiais ar tapyba), smegenų šturmo, integracinių žaidimų pagalba. Taip pat vyks diskusijos apie mūsų ir kaimyninių šalių panašumus ir skirtumus, integraciniai vakarai ir pažintinės išvykos.

 

2023 m. spalio 4 d. –  gruodžio 16 d. Jašiūnų dvaro sodybos oficinoje pagal 2014-2020 m. projektą „Šalčininkai+ funkcinės zonos plėtros strategijos įgyvendinimas“, projekto kodas Nr. J08-CPVA-V-01-0001 įvyko trys skirtingos veiklos:
1. Šiuolaikinio vaizduojamojo meno rūšių dirbtuvių organizavimas;
2. Jaunimo architektūrinio raštingumo mokymai;
3. Šeimų kūrybiškumo dienos stovyklos.

Šiuolaikinio vaizduojamojo meno rūšių dirbtuvių metu vyko dvi edukacijos: vaizduojamasis menas-dailė ir dizainas kūrybiškai ir spalvingai. Edukacijas vedė tapytojas ir scenografas, Vilniaus miesto mero premijos laureatas Vytautas Tomaševičius. Jų metu buvo aiškinama teorinė medžiaga, terminologija ir pritaikant teorines žinias kuriama abstrakti tapybos kompozicija.

Dizainas kūrybiškai ir spalvingai. Edukacijas vedė dizainerė-maketuotoja Vilma Dainienė. Dalyviai buvo supažindinti su dizaino samprata, meninės raiškos priemonėmis, komponavimo principais. Atliko praktinę užduotį – panaudojant meninės raiškos priemones komponavo ant plokštumos, kūrė plakatą.

Jaunimo architektūrinio raštingumo mokymus vedė architektė Akvilė Brazauskaitė. Mokymų metu
per vaizdinę medžiagą, edukacines užduotis, supančios aplinkos analizę projekto dalyviai susipažino su įvairiomis situacijomis su kuriomis susiduria skirtingą negalią turintys asmenys. Tai padėjo jiems giliau suprasti iššūkius, su kuriais susiduria šie žmonės, skatinant jų empatiją ir suvokimą.
Individualiai ir grupėse dalyviai analizavo, kokiais būdais architektūrinėmis priemonėmis galima sumažinti fizinę ir socialinę atskirtį. Nagrinėjome pasaulinius pavyzdžius, bei diskutavome kaip koreguojant infrastruktūrą ir aplinką galima efektyviai palaikyti įvairių gebėjimų žmonių savarankiškumą ir dalyvavimą visuomenėje. Mokymų pabaigoje komandos turėjo parengti po koliažą ištraukta tema, kuriant miestą konkrečiai žmonių grupei, bei pristatyti savo darbą visiems mokymų dalyviams argumentuojant.

Šeimų kūrybiškumo dienos stovyklos. Stovyklų metu buvo vykdomos dvi veiklos: Pirmoji – fizinis aktyvumas ir šokis. Vedė Donata Klimavičė. Užsiėmimų metu dalyviai diskutavo ir aiškinosi sporto naudą gyvenant 21a., kodėl svarbu jo nepaleisti. Mokėsi taisyklingai šokinėti ant batutų. Vėliau pagal pageidaujamą muziką kūrė šokį ant batuto.

Antroji veikla – teatras ir pantomima. Vedė aktorė Jolanta Dapkūnaitė. Mokymų metu vyko trumpas teorinis teatro sąvokų, teatro ištakų ir lietuviško teatro kūrėjų aptarimas. • Dalyviai atliko fizinius, atsipalaidavimo, kvėpavimo, scenos kalbos ir vaizduotės (pagal M. Čechovo metodą) pratimus. Kūrė individualius etiudus, kūrė istorijas.

Iš viso edukacijose dalyvavo 365 dalyviai.