Dainų ir šokių ansamblis SOLČANIE

Ansamblio vadovė: Elvyra Učkuronis

Ansamblio pirmininkė: Regina Sokolovič

El. paštas: solcanie@salcininkaikultura.lt 

Tel. +370 (380) 51980

Choreografės: Božena Daniele, Liliana Malinovskaja
Ansamblio adresas: Šalčininkų kultūros centras (Vilniaus g. 48, Šalčininkai, LT-17116)

Liaudiškų šokių ir dainų puoselėjimas – mėgėjų meno kolektyvų užduotis, kurie savo veikla stengiasi išsaugoti šias šokio ir dainavimo tradicijas bei perduoti jas ateinančioms kartoms.

Dainų ir šokių ansamblis „Solčanie” – vienas iš Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centro meno kolektyvų. Ansamblis susikūrė 1987 m. Švietimo darbuotojų profesinių sąjungų Šalčininkų rajono  prezidiumo iniciatyva. Zofija Griaznova yra ansamblio įkūrėja ir daugiametė jo pirmininkė.

Iš pradžių ansamblį sudarė tik choro grupė, vėliau atsirado kapela ir šokių grupė. Pirmaisiais ansamblio gyvavimo metais, ansambliui vadovavo a.a. Vladyslav Korkuc, kurio dėka ansamblis pirmą kartą išvyko į Lenkiją su koncertine programa. Šokių grupei vadovavo Gintaras Pukelis.

Nuo 1995 m. lapkričio iki 2015 m. gruodžio ansambliui vadovavo Renata Brasel, po jos iki 2019 m. vadovės pareigas ėjo Barbara Suckel. Šiuo metu ansamblio vadovė yra Elvyra Učkuronis.

Ansamblį „Solčanie” lanko apie 60 liaudies meną puoselėjančių ir jam prijaučiančių narių nuo 12 iki 65 metų.  Pastaruoju metu ansamblio gretos pasipildė dar viena vaikų šokių ir dainų grupe „Mažieji Solčanie”.

Per savo 30 gyvavimo metų ansamblio sąskaitoje yra daugiau nei 500 koncertų ne tik Lietuvoje, ansamblis sėkmingai koncertavo ne vieną kartą Lenkijoje, Vokietijoje, Čekijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje.

Kasmetinės tradicinės rajoninės šventės tokios kaip „Derliaus šventė”, festivalis „Daina prie Šalčios” neapsieina be ansamblio ir jo atliekamų dainų bei šokių. Nuo pirmųjų veiklos metų viso ansamblio ir jo vadovybės tikslas buvo saugoti ir puoselėti lenkų kultūros tradicijas, jas perduoti ateinančioms kartoms ir atskleisti šios kultūros vertybes. Ansamblio repertuarą sudarė lenkų liaudies bei Vilniaus krašto dainos. Stengiamasi atkurti senus lenkiškus šokius, tokius kaip „krakowiak“, „polonez“ ar „podispaniec“, kuriuos šoko Lenkijos pasienio kraštai. Laikui bėgant kolektyvo repertuaras buvo praturtintas naujomis dainomis.

Šiuo metu ansamblio repertuare yra unikalių Vilniaus krašto dainų bei apeigų ir liaudies papročių, tokių kaip teatralizuotos Vilniaus krašto kaimo vestuvės arba Kaziuko mugė.

Įvairios Lenkijos regionų dainos įtrauktos į ansamblio repertuarą, vadinamos siuitomis: Liublino, Krokuvos, Łowiczo, Rzeszówo, Silezijos, Goralska, Biłgorajska, Spiska, o tautiniai šokiai – Polonezas, Mazury, Krakowiak, Kujawiak. Iš tokios gausybės ir įvairovės kūrinių kiekvieno koncerto metu sukuriamas ryškus ir spalvingas spektaklis.

Ansamblio repertuarą taip pat praturtino lietuvių liaudies dainos, dažnai komponuojamos dainų pynės, taip pat rusų, baltarusių ir ukrainiečių dainos bei lietuviški šokiai.

Atliekamos taip pat ir religinės dainos, patriotinės. Kapela ir choras su dideliu pasisekimu dažnai kviečiami koncertuoti ir atskirai.

Dideliu iššūkiu ansambliui tapo dalyvavimas televizijos laidoje „Duokim garo!“, o 2020 m. dalyvavimas bendrame muzikiniame projekte su Evelina Sašenko „Gimęs ant šieno”.

Dainų ir šokių ansamblis „Solčanie“ pelnęs nemažai apdovanojimų, diplomų bei sveikinimo laiškų. Ansamblis turi išleidęa kompaktinę plokštelę ir valandos trukmės programos įrašą per lenkišką televiziją „Trwam“.