Advento vainikas – pirmas ateinančių didžiausių metų švenčių ženklas ir dažniausiai būtent šis vainikas pirmasis papuošia mūsų namus šventiniu laikotarpiu. Advento vainikas tradiciškai yra pinamas likus keturioms savaitėms iki Šv. Kalėdų.
Advento vainiko istorija
Advento vainikas pirmą kartą buvo nupintas XIX a. Hamburge. Evangelikų bažnyčios pastorius Johann Hinrich Wichern (1808–1881) rūpinosi beglobiais vaikais, teikė jiems paramą. Per 1838 m. adventą pastorius, norėdamas, kad vaikai labiau pajustų šį laikotarpį, sugalvojo, kad nuo gruodžio pirmos dienos kiekvienas galėtų uždegti po spalvotą žvakutę. Taip kasdien būdavo uždegama po vieną žvakę, kurias pradėta statyti ant medinio rato, tapusio dideliu šviesos vainiku. Nuo 1851 m. imta vainiką puošti žaliomis eglės šakomis – gyvybės simboliu. Buvo sudėtinga namuose patalpinti vainiką su dvidešimt keturiomis žvakėmis, todėl vėliau liko tik keturios žvakės, žyminčios keturis advento sekmadienius: trys violetinės ir viena rožinė.
KaipatrodoAdventovainikas? Jo simbolika.
Advento vainikas yra apskritimo formos, reiškiančios negęstančią saulę ir jos metinį ciklą. Paprastai vainikas yra horizontalus visžalis vainikas su keturiomis žvakėmis. Pirmosios advento sekmadienio žvakės įžiebimą gali lydėti Biblijos skaitymas, susikaupimas, malda. Kiekvieną vėlesnę savaitę uždegama vis kita žvakė. Pirmosios žvakės būna violetinės spalvos, reiškinčios maldą, atgailą. Daugelis advento vainikų turi penktą, arba Kristaus žvakę, nes Kristus vadinamas „pasaulio šviesa”, o žmogų apgaubusi nuodėmės tamsa. Su kiekvienos žvakės įžiebimu išsisklaido vis daugiau tamsos. Paskutinė žvakė sušvinta Kalėdų išvakarėse arba Kalėdų dieną.
ŽvakiųantAdventovainikoreikšmės:
1.„Pranašožvakė” (Tikėjimožvakė) – uždegamapirmąjįAdventosekmadienį, simbolizuojapranašus, kurieišpranašavoMesijoatėjimą.
- „Betliejausžvakė” (Ramybėsžvaigždė)– uždegamaantrąjįAdventosekmadienį, simbolizuojavietą, kurgimėIšganytojas.
- „Piemenųžvakė” (Piemenųžvakė)– uždegamatrečiąjįAdventosekmadienį, ši žvakė primena apie piemenėlius, kurie pirmieji išvydo Jėzų ir paskelbė „džiugią žinią“. Būtent dėl to žvakė yra rožinės (laimės) spalvos.
- „Angelųžvakė” (Meilėsžvakė)–uždegamaketvirtąjįAdventosekmadienį, simbolizuoja angelus, kurieapsireiškėpiemenimsprakartėlėje, skelbdamiapieKūdikėlioJėzausgimimą.