LENKŲ KINO KLUBAS 2023 (Šalčininkai)

You are currently viewing LENKŲ KINO KLUBAS 2023 (Šalčininkai)

Atėjus rudeniui sulaukiame ne tik lietaus ir vis krintančios temperatūros, bet ir… lenkų kino! Jau daugelį metų Vilniaus, Šalčininkų ir Mažeikių gyventojai ir svečiai antrą spalio pusę sieja su geriausiais lenkiškais filmais. Ne kitaip bus iš šiemet – Lenkijos institutas Vilniuje vėl visus sinefilus kviečia į Lenkų kino klubo seansus. Nuo 2023 m. spalio 18 iki lapkričio 19 dienos Jūsų lauksime Vilniaus kino teatruose „Multikino“ ir „Skalvija“ bei Šalčininkų ir Mažeikių kultūros centruose.

Lenkijos kinas turi gilias tradicijas, o šalies prie Vyslos kūrėjų darbai nuolatos prajuokina, sujaudina, kartais pamoko, tačiau visada žavi tūkstančius žiūrovų visame pasaulyje. Šiemet į Lietuvos kino sales atsivežame visą plejadą žvaigždžių ir pastarųjų metų įdomiausias juostas.
Pirmiausia Lietuvos publikai bus pristatytas filmas „Sonata“ (rež. Bartosz Blaschke, 2021). Tai tikrais faktais paremta jaudinanti istorija apie Grzegorzą Płonką (akt. Michał Sikorski), kuriam klausos sutrikimas nustatytas tik sulaukus keturiolikos metų, nors iki tol manyta, kad jis serga autizmu. Vėlyva diagnozė suteikė galimybę atsiskleisti muzikiniam berniuko talentui, o jo tėvų užsispyrimas (akt. Małgorzata Foremniak ir Łukasz Simlat) – susidoroti su iškilusiomis kliūtimis ir, nepaisant nepalankų sąlygų, išpildyti jaunojo muziko svajonę.
Taip pat ir filme „Šiubukas“ berniuko motina (akt. Małgorzata Gorol), siekdama gero savo vaikui, stoja į kovą su supančiu pasauliu. Režisieriaus Jaceko Łusińskio filmas – tai tikrų įvykių įkvėpta istorija apie jauną autisto motiną, kuri ilgus metus atkakliai kovojo su biurokratija ir žmonių beširdiškumu ir pasiekė reikšmingų pokyčių Lenkijos švietimo sistemoje.
Tėvų – šįkart tėvo – meilės galią taip pat išvysime juostoje „Tėtis“ (rež. Anna Maliszewska, 2022). Lenkų ir ukrainiečių gamybos filmas pasakoja apie sudėtingus tėvo ir dukros santykius bei nebūtinai kraujo ryšiais siejamą seseriškumą. Vienišam tėvui vilkiko vairuotojui Michalui (akt. Eryk Lubos) likimas skyrė išbandymą – kelionę, kuri jam tapo neįkainojama tėvystės pamoka.
Taip pat į kelionę, bet visai kitu tikslu ir visai kitokia transporto priemone, vyksta „Niekalienės“ (rež. Kinga Dębska) veikėjai. Filmo kūrėjai bando surinkti visus vaikystės skonius – ir kaip cukrus saldžius, ir karčius, primenančius komunistinės Lenkijos vargą ir laisvės stygių. Be to, primena, kad dažnai būtent kelionė į tikslą yra svarbesnė nei pats tikslas.
„Nuotrupų“ (rež. Beata Dzianowicz), pasakojimo apie šeimyninius saitus, meilę ir iš jos kylančias pareigas, centre – Paterokų šeima. Drama apie kovą su progresuojančia neišgydoma vyriausio šeimos nario, kurio protas vis labiau pasineria į Alzheimerio ligos chaosą, liga – tai gražus ir išmintingas filmas, įvertintas trimis Gdynės kino festivalio apdovanojimais.
Kitokia filmo „Filipas“ (rež. Michał Kwieciński) pagrindinio veikėjo, kurį įkūnijo jaunas, bet nepaprastai talentingas aktorius Eryk Kulm, kova. Iš pirmo žvilgsnio galvojantis tik apie hedonistinį gyvenimą pasaulyje, kuriame niekada neturėjo atsirasti Europą ištikus juodžiausiai naujausiųjų laikų valandai, iš tiesų dega keršto troškimu. Jo rafinuoto, išpuoselėto atsako, kuris tik stiprina grėsmės ir gyvenimo laikinumo jausmą, pasekmės sunkiai nuspėjamos.
Tradiciškai Lenkijos institutas žiūrovams pasiūlys ir istorinių filmų. Lenkų kino klubo programoje du šio žanro kūriniai. Vilniečiai ir šalčininkiečiai turės galimybę pamatyti naujausią istorinį filmą „Pileckio raportas“ (Lenkijoje premjera įvyko rugsėjo 1 d.). Filmas pasakoja apie dalį gyvenimo Vilniuje praleidusį karo didvyrį rotmistrą Witoldą Pileckį, vadinamą Aušvico savanoriu. Išbuvęs lageryje 947 dienas ir iš jo pabėgęs rašo raportus, kuriais mėgina pasauliui pranešti apie Holokaustą ir kitus nusikaltimus. „Pileckio raportų“ seansai pirmiausia skirti jaunimui, kad jis nuodugniau susipažintų su istorija apie žmogaus stiprybę ir garbę.
Ypatingo dėmesio vertas kiek senesnis, bet ne mažiau puikus filmas – „Prezidento mirtis“ (Rež. Jerzy Kawalerowicz), kurį statant išanalizuotas nesuskaičiuojamas kiekis istorinių dokumentų. Su jo statytojais leisimės į kelionę laiku – į 1922 m. gruodį. Gabriel Narutowicz tampa pirmuoju Lenkijos Respublikos prezidentu. Tačiau dešiniosios politinės jėgos prieštarauja tokiam pasirinkimui. Tikrais faktais paremto filmo seansai rengiami pirmiausia galvojant apie Žemaitijos žiūrovus – Gabriel Narutowicz gimė Telšiuose ir iki gyvenimo galo su nostalgija prisiminė vaikystės kraštą.
Filmai, kuriuos išvysite šių metų Lenkų kino klube, verčia susimąstyti ir primena tai, kas svarbiausia gyvenime – meilė, draugystė, šeima ir svajonės. Tikimės, kad šį rudenį su mumis leisitės į ypatingą kelionę po kino pasaulį, kupiną grožio ir tiesos.

 

 

Filmai rodomi Šalčininkų kultūros centre

PILECKIO RAPORTAS 2023, Lenkija

Biografinis, drama, karinis / 117 min.

Režisieriai: Krzysztof Łukaszewicz, Leszek Wosiewicz
Scenarijaus autoriai: Krzysztof Łukaszewicz, Leszek Wosiewicz
Vaidina: Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko, Mariusz Jakus, Karol Wróblewski, Paweł Paprocki

Krzysztofas Łukaszewiczius – lenkų kino režisierius ir scenarijaus autorius. Baigė Ščecino universiteto Ekonomikos ir vadybos fakultetą bei Varšuvos universiteto Žurnalistikos ir politikos mokslų fakultetą. Lenkijos kino akademijos narys.

KINO SEANSAS:

2023 11 05 (SEKMADIENIS),
15:00,
ŠALČININKŲ KULTŪROS CENTRAS, ŠALČININKAI

APIE FILMĄ:


Armijos Krajovos karys rotmistras Witoldas Pileckis, rizikuodamas gyvybe, sąmoningai leidžiasi suimamas, kad būtų įkalintas Aušvico koncentracijos stovykloje. Ten jis organizuoja pogrindinį Armijos Krajovos pasipriešinimo judėjimą, o po 947 nelaisvėje praleistų dienų ir drąsaus pabėgimo rašo raportus, kuriuose bando informuoti pasaulį apie Holokaustą ir kitus nusikaltimus. Vėliau dalyvauja Varšuvos sukilime ir kovoja generolo Anderso II lenkų korpuse Italijoje. Grįžęs į Lenkiją, jis suimamas komunistų valdžios, žiauriai tardomas ir apkaltintas šnipinėjimu nuteisiamas mirties bausme. Per paskutinį pasimatymą su žmona jis pasakė: „Aš jau nebegaliu gyventi, mane pribaigė, Aušvicas buvo tik žaidimas“. Jis buvo nuteistas mirties bausme. Prezidentas Bolesławas Bierutas nesutiko suteikti amnestijos. Nuosprendis rotmistrui Pileckiui įvykdytas 1948 m. gegužės 25 d. Varšuvoje.

NIEKALIENĖ 2021, Lenkija,

Komedija / 94 min.

Režisierė: Kinga Dębska
Scenarijaus autorė: Kinga Dębska
Operatorius: Andrzej Wojciechowski
Vaidina: Kinga Preis, Adam Woronowicz, Ewa Wiśniewska, Barbara Papis, Alicja Warchocka

Kinga Dębska – lenkų kino režisierė ir scenarijaus autorė. Baigė kultūros studijas Varšuvos universiteto Orientalistikos fakultete (1996), „Camerimage“ kino mokyklą Torunėje (2001) ir režisūrą Prahos FAMU (2007). Lenkijos kino kūrėjų asociacijos narė. Jos dokumentinis filmas „Tu się żyje“ (liet. Čia gyvenama) apie pirmąjį ir vienintelį hospisą Vilniuje, kuriam vadovauja sesuo Michaela Rak, 2018 m. pelnė garbingą apdovanojimą Varšuvos dokumentinių filmų festivalyje „Kino z duszą“.

KINO SEANSAS

2023 11 05 (SEKMADIENIS),18:00,ŠALČININKŲ KULTŪROS CENTRAS, ŠALČININKAI
 

APIE FILMĄ:

Marta yra romantikė ir mokyklos likimo auka. Ji gyvena viename kambaryje su seserimi Kasia ir močiute, kuri vietoj pasakų anūkėms pasakoja istorijas apie sukilimą. Už sienos esančiame kambaryje jos tėvai Tadekas ir Elżbieta gyvena savo santuokinį gyvenimą. Jis – sistemos nuolat žeminamas intelektualas, kuris po darbo varo degtinę ir tyliai pavydi turtais aptekusiam svainiui. Ji – „Solidarumo“ įmonės pirmininkė, trokštanti laisvės ir svajojanti pagaliau ištrūkti iš Lenkijos. Tačiau tikrosios emocijos visai šeimai prasideda tuomet, kai prie jų namų slenksčio pasirodo oranžinis jų svajonių „Maliuchas“. Ela ir Tadekas atranda pašaukimą prekybai ir kelionėms į užsienį, o paauglė Marta pirmą kartą gyvenime įsimyli.

Apdovanojimai:

  • Lenkijos kino akademijos apdovanojimas „Erelis“ – Apdovanojimas kategorijoje: Geriausias antraplanis moters vaidmuo – Ewa Wiśniewska (2022)
  • Tarptautinis nepriklausomo kino festivalis „Off Camera“ Krokuvoje – Geriausio aktoriaus apdovanojimas Lenkijos vaidybinių filmų konkurse – Adam Woronowicz (2022)
  • Tiburon International Film Festival – „Golden Reel Award“ geriausiai aktorei – Kinga Preis (2022)

SONATA, 2021, Lenkija

Biografinis, drama / 118 min.

Režisierius: Bartosz Blaschke
Scenarijaus autorius: Bartosz Blaschke
Operatorius: Tomasz Augustynek
Vaidina: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Konrad Kąkol, Jerzy Stuhr

Bartosz Blaschke – lenkų režisierius, scenarijaus autorius ir operatorius. Baigė Silezijos universiteto Krzysztofo Kieślowskio kino mokyklą ir Andrzejaus Wajdos kino režisūros meistriškumo mokyklą. Parašė scenarijus tokiems televizijos serialams kaip: „Na dobre i na złe“, „Ojciec Mateusz“, „Nad rozlewiskiem“ arba „Strażacy“. Muzikinių, dokumentinių ir vaidybinių filmų režisierius ir scenarijaus autorius. Lenkijos kino kūrėjų asociacijos ir Lenkijos režisierių gildijos narys.

KINO SEANSAS:

2023 11 06 (PIRMADIENIS),
12:00,
ŠALČININKŲ KULTŪROS CENTRAS, ŠALČININKAI

 

APIE FILMĄ:
Tikrais faktais paremta jaudinanti istorija apie Grzegorzą Płonką, kuriam tik sulaukus 14 metų buvo diagnozuotas klausos sutrikimas, o ne autizmas, kaip manyta anksčiau. Vėlai nustatyta teisinga diagnozė leido atrasti muzikinį vaikino talentą.

Apdovanojimai:

Gdynės lenkų vaidybinių filmų festivalis – Publikos prizas (2021)
Gdynės lenkų vaidybinių filmų festivalis – Apdovanojimas už aktorinį debiutą: Michał Sikorski (2021)
Sofia International Film Festival – Geriausio filmo apdovanojimas (2022)
Sofia International Film Festival – Publikos prizas (2022)
Lenkijos kino akademijos apdovanojimas „Erelis“ – Apdovanojimas kategorijoje „Geriausias garsas“: Artur Kuczkowski, Tomasz Sikora (2022)
Tarptautinis nepriklausomo kino festivalis „Off Camera“ Krokuvoje – „Kylančios žvaigždės“ apdovanojimas už geriausią aktorinį debiutą Lenkijos vaidybinių filmų konkurse (2022)
Tarptautinis nepriklausomo kino festivalis „Off Camera“ Krokuvoje – Publikos prizas (2022)

SIUBUKAS 2022, Lenkija,

Drama / 112 min.

„Śubuk“
Režisierius: Jacek Lusiński
Scenarijaus autoriai: Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak
Operatorius: Bartosz Nalazek
Vaidina: Małgorzata Gorol, Andrzej Seweryn, Marta Malikowska, Filip Pławiak

Jacek Lusiński – lenkų kino režisierius ir scenarijaus autorius. 1997 m. baigė Lenkijos valstybinę kino, televizijos ir teatro mokyklą Lodzėje. Knygos „Carte Blanche“ autorius. Taip pat rašo dainų tekstus. Parašė dainų, pvz., atlikėjams Margaret, De Mono ir filmams „Carte blanche“ bei „Całe szczęście“.

KINO SEANSAS:

2023 11 07 (ANTRADIENIS),
18:00,
ŠALČININKŲ KULTŪROS CENTRAS, ŠALČININKAI

 

APIE FILMĄ:

„Siubukas“ yra naujausias „Carte Blanche“, „Ostatnia Rodzina“ (liet. Paskutinė šeima) ir „Oskarui“ nominuoto filmo „Boże Ciało“ (liet. Kristaus kūnas) prodiuserių darbas. Tai tikrų įvykių įkvėpta istorija apie jauną autizmu sergančio berniuko motiną, kurios ilgametis užsispyrimas ir kova su biurokratija bei žmonių beširdiškumu lėmė reikšmingus pokyčius Lenkijos švietimo sistemoje. „Śubuk“ – tai pačias sielos gelmes paliečianti, emocijų, optimizmo ir švelnaus humoro kupina istorija apie moters stiprybę, gyvenimo džiaugsmą, kitokį pasaulio suvokimą ir kiekviename iš mūsų slypintį potencialą. Pagrindinį vaidmenį pirmą kartą savo karjeroje atlieka Małgorzata Gorol, pastarųjų metų aktorinis atradimas, žinoma, be kita ko, iš Małgorzatos Szumowskos filmo „Twarz“ ir Macieko Bochniako „Magnezja“. Kartu vaidina Andrzej Seweryn, pelnęs tarptautinį apdovanojimą už vaidmenį filme „Ostatnia Rodzina“, Aleksandra Konieczna, daugkartinė Lenkijos kino akademijos apdovanojimo „Erelis“ laureatė („Ostatnia Rodzina“, „Boże Ciało“), garsiojo HBO serialo „Ślepnąc od świateł“ atradimas Marta Malikowska, serialo „Chyłka“ žvaigždė Filip Pławiak, taip pat pirmą kartą ekrane pasirodantys Wojtek Krupiński ir Wojciech Dolatowski.

Apdovanojimai:

  • Gdynės lenkų vaidybinių filmų festivalis – Apdovanojimas už scenarijų – Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak (2022)
  • Lenkijos kino akademijos apdovanojimas „Erelis“ – Apdovanojimas kategorijoje: Geriausias antraplanis vyro vaidmuo – Andrzej Seweryn (2023)
  • Bergamo Film Meeting – II prizas (2023)
  • Scenarijaus autorių gildijos apdovanojimas – Apdovanojimas už geriausią vaidybinio filmo scenarijų – Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak (2023)

FILIPAS 2022, Lenkija,

Drama, karinis / 119 min.

Režisierius: Michał Kwieciński
Scenarijaus autoriai: Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz
Operatorius: Michał Sobociński
Vaidina: Eryk Kulm, Victor Meutelet, Caroline Hartig, Zoe Straub, Sandra Drzymalska, Maja Szopa, Robert Więckiewicz

Michał Kwieciński – lenkų kino prodiuseris, režisierius ir scenarijaus autorius. Baigė Varšuvos Aleksandro Zelwerowicziaus valstybinės aukštosios teatro mokyklos Režisūros ir dramos fakultetą. Dirbo prie spektaklių, be kita ko, Varšuvos šiuolaikiniame teatre ir Varšuvos kamerinėje operoje. Jis yra „Akson Studio“, kompanijos, kuri specializuojasi filmų ir televizijos produkcijos kūrime, sumanytojas ir įkūrėjas. Įgyvendino įvairius projektus – nuo pilnametražių, vaidybinių filmų, dokumentinių serialų, televizijos teatro spektaklių iki pramoginių ir edukacinių programų. Lenkijos kino akademijos ir Europos kino akademijos narys.

KINO SEANSAS:
2023 11 08 (TREČIADIENIS),
18:00,
ŠALČININKŲ KULTŪROS CENTRAS, ŠALČININKAI

 

APIE FILMĄ:
Frankfurtas, 1943-ieji. Pagrindinis veikėjas Filipas – tipiškas kosmopolitas ir gilesnių jausmų vengiantis suvedžiotojas. Lenkijoje žuvo visa jo šeima. Pačioje nacistinės Vokietijos širdyje Filipas žaidžia su mirtimi: slepia esąs žydas, dirba padavėju prabangaus viešbučio restorane ir mėgaujasi nerūpestingo gyvenimo malonumais, apsuptas prabangos, gražių moterų ir draugų iš visos Europos. Tačiau karui pradėjus retinti artimiausių draugų gretas, meistriškai sukonstruotas Filipo pasaulis subyra it kortų namelis.

Apdovanojimai:

Gdynės kino festivalis – Sidabriniai liūtai (2022)
Gdynės kino festivalis – prizas už geriausią operatoriaus darbą – Michał Sobociński (2022)
Gdynės kino festivalis – prizas už grimą – Dariusz Krysiak (2022)
Zbyszeko Cybulskio vardo apdovanojimas – Eryk Kulm (2022)
Nacionalinės kultūros festivalis „Atmintis ir tapatybė“ Varšuvoje – „Platynowy Ryngraf“ (2023)
Vroclavo kino režisūros festivalis – „Złoty Dzik“ („Auksinis šernas“) – Michał Kwieciński (2023)

LENKŲ KINO KLUBAS 2023 programa https://www.lenkukinas.lt/